Aspiratörler

Aspiratör Türkçe kelime anlamı ” emmeç “tir. Havadaki is, duman, koku vb. yabancı maddeleri emerek dışarı atan yada kendisine bağlanan bir kabın içindeki Gazı seyreltmeye veya sıkıştırmaya yarayan, içinden bir Sıvı geçirilerek çalıştırılan araca Aspiratör denir.

Aspiratör Gaz ve sıva halindeki akıcı maddeleri ve tozları çekip emmeye yarayan aletlere verilen isimdir.

Aspiratörlerden çeşitli evrelerde istifade edilmektedir. Mutfakta yemek kokularının giderilmesi için de aspiratörler kullanılmaktadır. Evlerde temizlik maksadıyla kullanılan “Elektrik süpürgeleri” bir cins aspiratördür. Ayrıca modern marangoz atölyelerinde toz ve talaşların atölye dışındaki depoya aktarılması işini yapan aspiratörler olduğu gibi, cerrahide ve tıpta kullanılan özel şekilde imal edilmiş aspiratörler de vardır.

Ocak ile Aspiratör arası mesafeler ürünlere göre farklılıklar gösterebilmekte olup doğru mesafeleri belirlemek için ürün kataloguna, internet sitelerindeki teknik çizime veya montaj kılavuzuna bakılmalıdır. Buralarda aksi belirtilmiyorsa, gazlı ocak ile Aspiratör arası mesafe en az 65cm, elektrikli ocak ile Aspiratör arasındaki mesafe ise en az 55cm olmalıdır. Gazlı ocaklarda ocak ızgarasının en üst noktası ile Aspiratör’ün en alt noktası arası ölçülmelidir. Elektrikli ocaklarda ise cam yüzey ile Davlumbaz/Aspiratör’ün en alt noktası arası ölçülmelidir.

Aspiratörden tam verim alınabilmesi için uygun boru çapı için ürün kataloguna, internet sitelerindeki teknik çizim veya montaj kılavuzuna bakılmalıdır.

Aspiratörlerdeki koku şikayetleri için geri akış klapesi kullanılabilir. Karbon filtrelerin kullanım sıklığına uygun olarak minimum 6 ay maksimum 1 yıl içerisinde yenisi ile değiştirilmesine dikkat edilmelidir.