Derin Dondurucular

Buzdolabınızın alt bölmesi soğutmuyorsa No-frost ve Derin Dondurucu olmak üzere iki Farklı Arıza Sebebiyet Teşkil eder.

Buzdolabı alt bölme soğutmuyor!

Genel olarak sıkça yaşanan bir arıza tipidir.

Teknik servis müdahalesi gerekir.

Deneyimli Teknik servis Personelimiz buzdolabınızın alt bölme soğutmuyor arızasını en kısa zamanda çözecektir

Buzdolabı alt bölme soğutmuyor şikayetinde

Müşteri tarafından yapılacak bir müdahale yoktur.

Bu tür arızalara sebep olan faktörler

No-frost Buzdolabı alt bölme soğutmuyor ise: Buzdolabınızda Deforst (buz çözme) ile ilgili problem var demektir.

Derin dondurucu Buzdolabı alt bölme soğutmuyor ise: Derin Dondurucu Buzdolabınızın sistem tıkalı yada compresör basıncı ile ilgili bir problem söz konusu olabilir

Market Tipi Sogutucular

Market Pipi Soğutucunuz soğutmuyor ise deneyimliteknik servis personelimiz  market tipi sogutucunuzun sogutması için gereken işlemi en kısa sürede giderecek

Market Tipi Sogutucunuzun arızası Çözülecektir

ARIZAYA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

  • Market tipi soğutucunuz elektrik yükünden etkilenmiş olabilir tabi bunun sonucunda devre elemanlarından biri

görevini yerine getirmiyor demektir.

  • Market tipi sogutucunuzun Compresörü çalışmıyor olabilir
  • Market tipi sogutucunuzun Kondanser fanı çalışmıyor olabilir
  • Market tipi sogutucu gaz sızdırıyor olabilir
  • Expansion valve (eger varsa) bozulmuş  yada tıkanmış olabilir.

Derin dondurucu nedir?

Derin dondurucu, ürünlerin bozulmadan birkaç ay saklanabilmesini sağlayan bir cihazdır. Derin dondurucular buzdolaplarıyla aynı prensibe bağlı olarak çalışmakta, fakat ısıyı en az -18˚C ısıya düşürmektedirler. Bu nedenle gıda maddeleri derin dondurucularda buzdolaplarında olduğundan daha uzun süre dayanabilmektedir. Bazı cihazlarda ise hızlı dondurma bölmesi bulunmaktadır. Dolap şeklindeki derin dondurucularla sandık tipi derin dondurucular arasında farklılıklar bulunmaktadır.

 

Sandık tipi derin dondurucu

Sandık tipi bir derin dondurucuda üstte bir kapak bulunmakta olup bu kapak yukarıya doğru açılmaktadır. Bu tip cihazlar büyük miktarda gıda maddelerin saklanmasına uygundur. Sandık tipi bir derin dondurucu örneğin kendi bahçe mahsulü olan çok miktarda sebze saklamak isteyenler için uygundur. Derin dondurucu sandığın bir dezavantajı, ürünlerin üst üste istiflenmesidir. Bu şekilde saklanan ürünlerin dağılımı dolaptaki kadar açık ve net değildir.

Dolap tipi derin dondurucu

Dolap tipi derin dondurucuların kapısı önde olup sola ya da sağa doğru açılmaktadır. Dolap tipi derin dondurucu gıdaların belirgin şekilde saklanabileceği farklı gözlere sahiptir.

Masa tipi derin dondurucu

Masa tipi bir derin dondurucunun hacmi dolap tipi ya da sandık tipi derin dondurucudan daha küçüktür. Bu tip derin dondurucunun avantajı, kolay bir şekilde masa tipi bir buzdolabıyla yan yana ya da üst üste koymak suretiyle kombine edilebilir olmasıdır.

Dondurma kapasitesi

Derin dondurucu alırken dondurma kapasitesine dikkat edilmelidir. 24 saatlik dondurma kapasitesi bir cihazın dondurabileceği gıda maddeleri miktarını göstermektedir. Sandık tipi bir derin dondurucunun dondurma kapasitesi genelde dolap tipi cihazlardan daha fazladır. 

NoFrost

NoFrost-Fonksiyonlu derin dondurucuların zaman zaman kapatılıp buzlarının çözülmesinin beklenmesine gerek yoktur. Nemli hava yukarıdan tahliye edildiğinden buzlanma meydana gelmemektedir.

Gıda maddelerinin dayanma süresi

Gıda maddelerini ne kadar çabuk dondurursanız, o kadar fazla dayanacaklardır. Hızlı dondurulan gıda maddelerinin lezzeti de uzun süre korunmaktadır.

Bazı dondurucular hızlı dondurma düğmesine sahiptir. Bu düğmeyi derin dondurma işlemi tamamlandıktan sonra tekrar elle kapatmak gerekir. Bir dondurma otomatiği sayesinde derin dondurma işlemi tamamlandıktan sonra cihaz tekrar normal soğutma işlemine geçmekte ve bu şekilde enerji tasarrufu sağlanmaktadır.